Skip to content
Strona główna » Białowieski Park Narodowy Informacje » Białowieski Park Narodowy Opis

Białowieski Park Narodowy Opis

Białowieski Park Narodowy to jedyny park narodowy w Polsce, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się on w województwie podlaskim, na granicy Polski i Białorusi. Park zajmuje powierzchnię ponad 10 000 hektarów, z czego około 5000 hektarów to obszar chroniony. Głównym celem parku jest ochrona naturalnych siedlisk, zwłaszcza lasu pierwotnego, który przetrwał do dzisiaj. W parku można spotkać wiele gatunków dzikich zwierząt. W Białowieskim Parku Narodowym znajdują się również cerkwie prawosławne, które są pozostałością po dawnej ludności łemkowskiej. Park jest miejscem, gdzie można w spokoju wypocząć, zrelaksować się i poczuć się blisko natury.

Z czego słynie Białowieski Park Narodowy?

Białowieski Park Narodowy to wyjątkowy obszar chroniony, który słynie z wielu niezwykłych cech. Jedną z najważniejszych jest to, że jest to ostatni pozostały fragment puszczy pierwotnej na terenie Polski i Europy Zachodniej. To właśnie dzięki temu parkowi narodowemu można zobaczyć, jak wyglądała niegdyś prawdziwa, dzika natura bez wpływu człowieka. Park ten jest również znanym miejscem, gdzie można zobaczyć europejskiego żubra, który jest symbolem parku. Na jego obszarze żyją setki gatunków ptaków, w tym wiele rzadkich i zagrożonych

W parku narodowym znajdują się również liczne gospodarstwa agroturystyczne, które oferują zakwaterowanie i wyżywienie dla turystów. W takim miejscu można zobaczyć, jak wygląda życie na wsi, spróbować regionalnych potraw i zapoznać się z tradycjami i kulturą ludzi, którzy od pokoleń związani są z tym regionem.

Co przyciąga turystów do Białowieskiego Parku Narodowego?

Godnym uwagi jest fakt, że Białowieski Park Narodowy to miejsce, które przyciąga turystów z całego świata. Jedną z głównych atrakcji jest oczywiście fakt, że jest to jedyny taki park w Polsce i Europie, gdzie można zobaczyć na wolności żubry. Zwierzęta te przyciągają do parku nie tylko miłośników przyrody, ale również osoby, które chcą poczuć ducha dzikiej przyrody. Przybycie do parku zachęcają również znajdujące się tam  starodrzewy, w tym wiekowe dęby i sosny, tworzą malowniczy krajobraz, który z pewnością zachwyci każdego miłośnika przyrody. W parku znajdują się również naturalne torfowiska i łąki, które są siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt.

Nie można zapomnieć również o kulturalnych atrakcjach parku. W Białowieży znajduje się zabytkowa cerkiew prawosławna, która jest zabytkiem kultury i historii. W sezonie letnim organizowane są tam również koncerty muzyki klasycznej. To wszystko sprawia, że Białowieski Park Narodowy jest jednym z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych parków w Polsce. Bez wątpienia każdy turysta znajdzie tam coś dla siebie i na pewno nie będzie żałował odbytej wizyty.

Inne serwisy